Wycieczka grup: III D i III C

kampinos-1321 września 2016 r. grupy III D i III C wraz z nauczycielami wyjechały na wycieczkę do leśniczówki w Kampinoskim Parku Narodowym. Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy „pani Jesień” już do niego zawitała, bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody, uwrażliwianie na piękno jesiennego krajobrazu.

Każda grupa wraz ze swoimi paniami i pracownikami Nadleśnictwa poszła na spacer po lesie poszukiwać śladów jesieni. Ukazane zostało dzieciom, czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Opowiadali o przygotowaniach zwierząt do zimy. Przedszkolaki dowiedziały się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki.

Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego).Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt.

Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, rozpoznawały znane gatunki roślin, wsłuchiwały się w odgłosy lasu. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne.

Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń  oraz z leśnymi pamiątkami przedszkolaki  zakończyły wyprawę zjedzeniem ciepłej kiełbaski i powrotem w radosnych nastrojach do przedszkola.

kampinos-6               kampinos-15

kampinos-14               kampinos-12

kampinos-11               kampinos-9          kampinos-8               kampinos-7          kampinos-4               kampinos-3          kampinos-2               kampinos-1

9 Polubienia wiadomości
1481 Wyświetleń

Komentowanie zamknięte.